News‎ > ‎

TAPPS and SPC State Championships

posted Feb 23, 2018, 10:09 AM by Rey Aguilar   [ updated Feb 23, 2018, 12:27 PM ]
This past two weekends, Dad’s Club was well represented at the two major private high school state championship meets: TAPPS and SPC.

 The Texas Association of Private and Parochial Schools (TAPPS) state championships was divided into three different conferences based on school size and was held at the Mansfield ISD Natatorium. We had great representation at all three levels.

 Representing Dad’s Club at the Division I TAPPS championships were:

 From Awty: Brandon Mahan, Kara Fields, and Abby Partridge

From Duchesne: Caroline Beck, Jill Chandler, Carina Kass, and Clarissa Vincent

From St. Agnes: Bridie Hibbler, Sarah Sparks, Kate Mischlich, and Allie Wieland

From St. Thomas: Evan Lawson and Dylan Michaels

From The Village School: Kiera Connolly

We had many top 8 finishes at this meet: Bridie Hibbler—2nd 100 breast and 4th 50 free, Brandon Mahan—2nd 200 free and 500 free; Dylan Michaels—5th 500 free and 7th 200 free; Kate Mischlich—8th 500 free; Abby Partridge—4th 100 breast; and Clarissa Vincent—1st 100 breast and 7th 200 IM


At the Division II TAPPS championships our Second Baptist School Swimmer performed very well. Representing Dad’s Club and Second Baptist were: Ryan CalderonGrant Mueller, Sophie Newell, Chloe Tondera, Spencer Locascio, and Maycie McDonald.

 Top 8 Finishes at this meet included:  Sophie Newell-- 1st 100 free and 2nd 50 free; Ryan Calderon – 5th 200 free, 5th 100 free; Spencer Locascio—2nd 50 free and 5th 100 free; Grant Mueller—8th 200 free;

 Lucy McLean represented us and St. Thomas Episcopal at the Division III championships and placed 8th in the 200 IM.

Individual Champions

Clarissa Vincent - 100 breast

Abby Partridge Lane 2, Clarissa Vincent Lane 4, Bridie Hibbler Lane 5, Kate Mischlich Lane 8 - 100 breast
The Southwest Preparatory 9 (SPC) championship was held at the Conroe ISD Natatorium.

Dad’s Club Swimmers who participated included: Audrey Orange (Kinkaid), Marley Orange (Kinkaid), May Moorefield (Kinkaid), Peyton Pivec (Kinkaid), Daniel King (Kinkaid), Lizzie Markovich (Kinkaid), Gracie Markovich (Kinkaid), Zelie Hughes (Kinkaid), Sydney Buchman (St. Johns), Lexi Pickens (St. Johns),  Will Sampson (St. Johns), and Sydney Coward (Episcopal), Samantha Wotring (Episcopal).

 Top 8 finishes included: Audrey Orange—1st 100 and 200 free; Sydney Buchman – 1st 200 IM and100 fly; Marley Orange – 6th 200 free; Zelie Hughes—1st 100 breast and 5th 50 free; Lexi Pickens – 1st 50 free and 3rd 100 back; Lizzie Markovich - 6th 100 back; Gracie Markovich—5th 100 fly and 500 free;  May Moorefield – 4th 100 fly and 200 IM; Peyton Pivec – 5rd 100 back, 6th 200 IM; Will Sampson – 2nd 100 back and 4th 100 free, and Samantha Wotring - 8th 100 back.

Individual Champions

Audrey Orange - 100 and 200 free

Sydney Buchman -200 IM and 100 fly

Lexi Pickens - 50 free

Zelie Hughes - 100 breast

May Moorefield Lane 3, Sydney Buchman Lane 5, Grace Markovich Lane 7 -100 Fly

 Way to go Dad’s Club!!