News‎ > ‎

Summer Gulf Champs @ FCST, July 13-15, 2012

posted Jul 23, 2012, 2:43 PM by DCST Webmaster   [ updated Jul 25, 2012, 12:59 PM ]
Gulf Champs, July 13 to 15 was an exciting meet with Dad's Club placing fifth place overall. Dads had three Gulf Champions - Ethan Jones in 100 backstroke, Audrey
Orange in the 50 and 100 breaststroke and Syuen See in the 50 breast. 

Three team records fell: 8 and under record in the 100 fly by Luca Burns, Syuen See in 50 breast, and the 9-10 Girls 200 Free Relay with Olivia Cone, Syuen See, Ellie McLeod and Kelsie Stephenson

100% best times were achieved by Luke Funderburk, John Gahn, Vincent Huang, Grant Kirchhofer, Holly Kurisky, MacKenzie Parsons, Abby Partridge, Matthew Pyle, Xavier Ramirez, Luke Reed, John Strong and Thomas Vincent

Greatest accumulated time drops were by Holly Kurisky at 72.79 seconds and by John Strong with over 90 seconds! 

New TAGS times were achieved by Kelsie Stephenson, Ellie McLeod, Syuen See, Audrey Orange, and Jack Calderwood

Top 16

Matthew Ballard 200 fly 12th, 100 fly 14th
Luca Burns 100 fly 4th and an 8un team record!!!!
Jack Calderwood 200 free 10th, 50 free 2nd, 100 free 2nd
Jamison Carson 200 fly 14th
Riley Carson 1500 free 4th
Angela Chang 200 fly 15th
Olivia Cone 100 back 13th, 100 breast, 9th, 50 free 11th, 50 back 10th,
50 breast 12th
Libby Gahn 200 fly 9th
Fernanda Gamez 200 fly 9th
Brandon Hay 200 fly 9th
Vincent Huang 200 IM 13th, 100 breast 15th, 200 breast 14th
Ethan Jones 100 back 1st, 200 free 6th, 100 breast 2nd, 50 free 11th,
50 back 4th, 50 breast 2nd,  400 free 5th
Jade Kemp 100 back 9th, 200 back 11th, 50 breast 10th
Grant Kirchhofer 100 breast 13th, 100 fly 2nd
Kate Luo 200 back 16th
Ellie McLeod 50 fly 3rd, 200 IM 4th, 100 back 10th, 100 breast 2nd, 50 free 5th, 100 floy 4th, 50 back 8th, 100 free 4th, 50 breast 2nd
Christina Moreno 100 back 9th, 400 free 4th, 200 free 10th, 200 back 13th,
100 free 10th, 1500 free 3rd
Audrey Orange 50 fly 12th, 200 free 11th, 100 breast 1st, 50 free 12th,
100 free 11th, 50 breast 1st
Abby Partridge 200 breast 6th, 100 breast 12th, 50 breast 10th
Shannon Peifer 200 fly 7th
Dylan Presswood 1500 7th
Tyler Presswood 200 free 14th
Kamryn Pursell 400IM 9th, 200 back 16th
Matthew Pyle 100 back 13th, 50 free 16th, 100 free 11th
McKamie Quine 200 breast 13th, 50 breast 16th
Luke Reed 100 breast 4th, 50 free 13th, 200 IM 14th, 50 fly 16th, 100 fly 8th
Syuen See 50 fly 8th, 200 IM 3rd, 100 back 3rd, 100 breast 3rd, 50 free 12th, 100 fly 12th, 50 back 4th, 100 free 6th, 50 breast 1st
Elena Skaribas 100 back 14th, 400 free 16th, 200 back 8th
Kelsie Stephenson 50 fly 7th, 200 IM 9th, 100 back 15th, 50 free 3rd, 100 fly 2nd,
100 free 2nd, 50 breast 13th, 400 free 2nd
Nathan Tresch 400 free 14th
Justin Turet 200 breast 10th, 50 breast 14th
Margaret Vincent 200IM 16th, 100 back 14th, 200 breast 16th
Thomas Vincent 50 fly 4th, 100 back 10th, 200 free 5th, 100 breast 5th,
50 free 9th, 50 back 13th, 100 free 5th, 50 breast 5th
Tara Virginello 100 breast 4th
9-10 200 Free Relay Girls 1st place and team record!!!!!!!!!!!
9-10 200 Medley Relay Girls 1st place, Boys 3rd place