News‎ > ‎

State Qualifiers

posted Feb 12, 2013, 11:13 AM by DCST Webmaster   [ updated Feb 13, 2013, 2:13 PM ]
Numerous Dad’s Club swimmers are set to represent their schools at the upcoming State Championships. 

Good Luck!



Psych sheets: 4A5A, TAPPS I, TAPPS II

 
State 5A Feb 22-23rd Austin Lee and Joe Jamail Swim Center
  • Alexandra Buscher (Memorial) 200 and 500 free, 200 medley and 200 free relay
    Buscher’s new times are both U.S Open qualifying standards.
  • Danielle Yoon (Memorial) 200 IM, 100 back, 200 medley and 200 free relay
    This marks Yoon’s 4th consecutive trip to State.
  • Briana Burns (Memorial) 100 breast, 200 medley and 200 free relay
    This marks Burns 3rd consecutive trip to State.
  • Elizabeth Prasse (Cypress Woods) 100 free, 200 medley and 200 free relay
    Prasse’s times in the 200 IM, 50 and 100 free are NCSA junior national standards. NCSA will be held in Orlando from March 11-17th


Team Records

  • Alexandra Buscher’s times of 1:47.97 in the 200 free and 4:50.55 in the 500 are new team records in the 15-16 girls age group. Her new marks also surpass her previous team records in the open division.
  • Elizabeth Prasse’s time of 52.10 in the 100 freestyle is a new team record in the 17-18 girls division. This is Elizabeth’s first team record.


State 4A Feb 22-23rd Austin Lee and Joe Jamail Swim Center

  • Sam Cordova (Stratford) 200 free and 200 free relay
    Cordova’s time in the 200 free is a sectional qualifying standard.
  • Michael Miller (Stratford) 100 fly, 200IM, 200 medley relay and 400 free relay
    Michael was named 2013 male swimmer of the region.
  • Erika Stephenson (Stratford) 100 and 200 free, 200 and 400 free relays
    Only a freshman, Stephenson qualified for all four of her events.
  • Courtney Jackson (Stratford) 200 and 400 free relays
    This is Jackson’s 2nd trip to State.
  • Brandon Hay (Stratford) 200 and 400 free relays


TAPPS Feb 15-16th San Antonio Josh Davis Natatorium

  • Annie Miller (Duchesne) 50 and 100 free, 200 medley relay and 200 free relay
  • Jaimie Miller (Duchesne) 50 and 100 free, 200 medley relay and 200 free relay
    Miller will be defending her state title in both the 50 and the 100 free.
  • Emma Partridge (Duchesne) 100 back, 200 free, 200 medley relay and 200 free relay
    Partridge will be defending her state title in the 200 free.
  • Tara Virginillo (Duchesne) 100 breast, 200 IM, 200 medley relay and 400 free relay
  • Christina Moreno (Awty International) 200 and 500 free, 200 and 400 free relay
    Only a freshman, Moreno qualified for all four of her races.
  • Liz Hirs (Awty International) 50 and 100 free, 200 and 400 free relays
  • Xavior Ramirez (St. Thomas) 100 breast , 200 IM, 200 medley and 400 free relays
  • Jack Goodman (Lutheran High North) 100 breast, 100 free and 200 medley relay
  • Tyler Goulding (Awty International) 50 and 100 free, 200 and 400 free relays
  • Ricky Castillo (St. Pius X) 200 free
  • Tyler Braswell (Second Baptist) 200 free
  • Phillip Salinas (St. Pius X) 200IM and 500 free
  • Sydney Slaters (Second Baptist) 100 breast and 200 IM 

SPC Feb 16th Dallas Loos Natatorium

  • Elena Skaribas (St. John's) 200IM and 100 back
  • Sara Jane Gage (Kinkaid) 200 and 500 free
  • Austin Allday (St. John's) 100 fly and 200 free
  • Kaylee Taff (Houston Christian) 50 free and 100 back
  • Kai Mosvold (Houston Christian)


Regional Finalists

The following swimmers made it all the way to Region Finals:
 

Jamison Carson (Lamar), Angela Chang (Lamar), Lexis Mueller (Memorial),

Meghan Parsons (Bellaire), and Kamryn Pursell (Lamar)


Jason Bo (Memorial), Riley Carson (Lamar), Parker Hranicky (Memorial)

Grant Kirchhofer (Memorial), Marc Pichon (Memorial), and Mathew Pyle (Memorial)