News‎ > ‎

Gulf Open Meet, October 12-13, 2013

posted Oct 19, 2013, 6:47 PM by DCST Webmaster   [ updated Oct 19, 2013, 6:51 PM ]
Hold on to your hats! The Dads Club swimmers came out in force on Oct 12 and 13 with an awesome showing of team unity and swimming skill to dominate the pool at the Spring Branch Natatorium. This was one of our best attended meets ever!

Swimming for the first time with Dads were the following

Alex Alpe 2nd 25 bk, 5th 50 free, 4th 25 free
Austin Alpe 3rd 25 bk, 8th 100 free, 2nd 50 bk
Luke Barber 4th 100 free, 1st 50 bk, 5th 25 br, 8th 25 and 50 free
Tyler Barber 4th 50 fly, 8th 100 free, 7th 50 bk, 8th 100 IM, 4th 50 br
Jordan Baron  6th  50 free, 7th 50 br
Elle Burke 2nd 50 free
Flinn Burrell 4th 25 bk, 3rd 100free, 4th 25 br, 2nd 25 fly, 4th 50 fr, 2nd 25 fr
Nikita Bushnew 1st 25 bk, 1st 25 br, 2nd 50 br
Santiago Bustos 3rd 100 free, 6th 50 free
Caleb Choi 5th 50 br
Price Deering 6th 25 bk, 1st 100 free, 3rd 50 bk, 3rd 50 free, 5th 25 free
Rafael Fente-Damers 1st 25 bk, 1st 50 bk, 2nd 25 free
Sara Fente-Damers 1st 50 fl, 2nd 100 fr, 3rd 50 bk  and100IM, 4th 50 br and 50 fr
Samuel Fereday 7th 50 fly
Claire Fischbauch 1st 100 free, 2nd 50 bk, 3rd 25 fr, 4th 25 bk and 50 fr
Cole Graydon 1st 50 bk, 2nd 50 fl, 3rd 100 fr and 100IM, 4th 50 fr, 7th 100 br
James Grossman 3rd 25 br, 8th 100 fr
Ryan Guthrie 4th 50 bk
Kit Haggard 7th 25 and 50 free
Ben Heerensperger 1st 50 fr and 50 bk, 4th 100 fr, 5th br, 8th 100 br
Finnian Helman 1st 25 fl, 50 fr and 25 fr
Larkin Helman 7th 25 fl,3rd 50 fr, 7th 25 fr
Lucca Incerpi 4th 100 fr, 4th 50 bk, 7th 50 fr, 7th 25 fr
Rexford Kaase 5th 25 bk, 7th 100fr, 5th 25 fl, 6th 25 fr
Maxton Lee 7th 25 bk, 4th 50 bk
Lexie Lukins 1st 100IM, 2nd 50fl, 50bk,  50 fr and 50 br, 4th 100 fr  100% best
Travis Ly 2nd 25 bk, and 25 fr, 4th 100 fr 25 br and 50 fr, 6th 25 fly
Olivia Lyster 6th 50 br
Ryan Lambrecht 3rd 50 bk, 4th 25 fr and 25 bk, 5th 100 fr, 7th 25 fl
Kate Marshall 4th 25 fr
Alex Miao 1st 50 and 100 free, 2nd 25 fl, 4th 25 free
Matthew Mischlich 8th 50 br
Kara Moss 1st 50 fl, 5th 50 bk and 50 br, 7th 50 free
Emily Newsome 8th 100 br
Aidan Pro 8th 50 fr
Brady Pro 6th 25 and 50 free
Tijl Roeland 2nd 50 fl and 50 bk, 4th 50 br, 6th 100 free, 8th 50 free
Rohan Takkar 3rd 25 fr, 4th 25 bk, 5th 50 fr, 6th 100 free
Monica Tan 5th 50 br, 6th 50 bk, 7th 100 bk
Thompson Tondera 8th 100 br and 200 free
Eleanore Williams 7th 50 br
Kevin Zhang 8th 50 br

Also swimming for the first time for Dads was Adam Bichr, Stephanie Birkelbach, Ashley Cardin, Alfred Chalico, Jarrod Chatham, Parker Chatham, Alex Choi, Jeffrey Coffey, Faith Choi, Nia Choi, Erin Dunn, Darius Dixon, Neusha Donesh, Sophia Fente-Damers, Faith Harding, Rachel Harkins, Amaury Jayr, Raphael Jayr, Claire Johnson, Michelle Kim, Jhung Kim, Mees Korsen, Pluk Korsen, Devon Lee, Alex Lamprecht, Aiden Madaffri, Caroline Marshall, Sebastian Martinez, Diego McCollum, Kathryn Mischlich, Abby Murphy, Katy Murphy, Katherine Muschalik, Lucy McLean, Carrie-Anne Olson, Krishna Patel, Thomas Polasek, Charlotte Quixley, George Rodger, Lucy Roeland, Grace Royston, Sidney Schmitz, Evelyn Silsby, Ai-Vy Tran, Shannon Tyler, Javier Zambrano, Megan Zuanich, Isabol Wabnitz, Jade Waldon, Sabine Waldon and Zoe Zhang.


Also placing in the top eight for Dads were

Juliette Farmer 2nd 100 fr and 200 fr, 3rd 100 bk, th 100 br, 5th 50 fr
Trey Fischbach 1st 50 br, 2nd 200 IM, 3rd 100 br, 6th 100 fr
Lena Goodman 6th 200 br
Ethan Jones 1st 100 bk, 6th 200 br, 7th 100 br
Romain Joubert 1st 25 br, 2nd 100fr and 100 IM, 3rd 25 fl and 50 br
Joshua Kim 8th 50 fly
Laura Lei 5th 100 bk, 4th 200 bk, 8th 50 free
Edward Lo 1st 50 fly, 100 free, 50 bk, 100 IM and 50 br, 2nd 50 free
Kate Luo 3rd 200 free, 7th 100 free
Stevie Markovich 4th 50 bk, 7th 25 free
Emily Qin 8th 100 br
Cory Stephenson 2nd 50 free, 3rd 100 br, 6th 200 free
Emma Stephenson 1st 50 fly and 50 free, 3rd 100 br, 5th 200 fly, 7th 200 free
Kelsie Stephenson 6th 200 bk and 100 IM, 7th 50 fly and200 br, 8th 200 free
Emma Venghaus 1st 200 IM
Clarrisa Vincent 4th 200 br, 5th 100 IM
Vincent Huang 2nd 200 br, 3rd 400 IM 5th 200 bk, 6th 200 fl



100 % best times were performed by

Holden Baird 8th 50 free
Noah Czelusta 3rd 50bk,100IM and 50 br, 4th 200 br, 5th 100 fr, 8th 200fr
Kathryn Dull 6th 100 br
Timothy Bobo 1st 100bk, 100fr, 100 fly, 50 fr and 200 fr, 4th 100 br
Sydney Buchman 1st 50bk, 2nd 100 fr and 100 IM, 3rd 200 fl, 4th 200 fr, 5th 200 br
Luca Burns 1st 100 bk, 50 fl, 100 fr, 100 br, 100 IM, 200 fr
Olivia Cone 2nd 50 fr, 3rd 50bk, 8th fl
Sophia Cone 2nd 100 bk, 50 bk, 6th 100 fr, 7th 100IM
Victoria Cone 1st 25bk ,25fl and 25fr, 2nd 100 fr, 3rd 25 br and 50 fr
Sydney Coward 6th 50 br
Keagan Firenza 2nd 50 bk, 4th 200 fl, 7th 100 IM
Kendalyn Firenza 7th 50 fl, 8th 25 fl
Luke Funderburk 8th 100 bk and 200 bk
Fernanda Gamez 3rd 50 fl, 4th 100 fr, 50 bk, 100IM, 2nd 200 fl, 5th 200 fr
Frank Gibbons 6th 100 bk and 200 bk, 7th 200 IM
Ryan Guthrie 4th 50 bk
Alise Hardie 1st 500 free, 4th 50 br, 8th 50 free and 200 free
Bridie Hibbler 2nd 100 br, 6th 100 free, 7th 200 free
Samuel Ho 7th 100 fr, 8th 100 fly
Berkley Keller 4th 25 bk and 25 fly, 5th 100 fr, 6th 50 free and 100 IM
Jade Kemp 4th 100 fly, 8th 100 fk
Hannah Kim 2nd 25 br, 3rd 50 bk, 8th 25 bk
Sloane Margroves 1st 50 br, 3rd 50 fl, 100 free and 50 free, 4th 50 bk and 100 IM
Lizzie Marlovich 7th 100 br and 50 free
Josh McLean 2nd 50 fr and 50 br, 5th 100 bk and 50 fl, 4th 200fr, 7th 100 fr
Ellie McLeod 1st 100 IM and 200 fr, 2nd 50 fl, 200 br and 50 br, 3rd 100free
Audrey Orange 1st 200 br, 100 fr,  and 50 br, 2nd 100 bk and 200fr, 4th 200 fly
Frankie Pink 2nd 50 br, 4th 50 and 100 fly, 5th 100 br, 6th 100 IM, 8th 100 bk
Lara Prakash 5th 50 free
Pearl Reagler 2nd 100 fr, 3rd 200 fr, 4th 50 bk, 5th 100IM, 7th 100 bk and 100 br
Luke Reed 5th 100 bk, 200 IM and 200 fr, 7th 50 fr, 8th 100 IM
Morgen Reyna 8th 100 free and 100 fly
Daniel Ryu 5th 200 IM
Syuen See 2nd 50 bk and 200 bk, 3rd 100 IM, 5th 100 free, 6th 200 br
Zhi-Hahn See 2nd 50 bk, 3rd 50 fr and 200 fr, 4th 100 bk and 100 free
Meredith Simpson 5th 50 fly, 7th 50 br
Bryon Tang 2nd 25 bk, 3rd 50 bk, 7th 100 free
Thomas Vincent 5th 50 bk, 8th 50 free
Abby Wendler 5th 100 fly
Kaitlyn White 3rd 50 bk and 50 free, 6th 100 IM, 8th 100 free
Lily Wise 8th 50 fly
Samantha Wotring 6th 50 bk
Max Zuanich 5th 50 fr and 8th 100 bk

Also achieving 100% best times were Scott Dunn, Iabella Evans, Antonio Amador, Madeleine Baird, Isabella Boone, Stuart Bremner, Constance Dull, Henry Genez, Joshua Jones, Abigail Lord, Alexandra McKillip, Madeleine Luther, Grace Markovich, MacKenzie Parsons, Tessa Roovers, Rohan Shani, Topher Miller, and Maddie Dawson.


Achieving Tags qualifying times were

Luca Burns 100 back and 50 fly
Emma Stephenson 50 fly and 50 free
Sydney Buchman 100 IM
Ellie McLeod 200 br, 100 IM, 50 br
Syuen See 100 IM


Greatest accumulated time drop was Luca Burns with 88.28 seconds.
Comments