News‎ > ‎

Gulf Open Meet, October 11-12, 2014

posted Oct 22, 2014, 9:42 AM by DCST Webmaster   [ updated Oct 22, 2014, 9:45 AM ]
Gulf Open Meet on October 11-12 had the largest showing of Dads Club swimmers with many great races and best times. The white and blue team had a fun time and a presence in the meet with these six year olds swimming for the first time for Dads [Sarah Bezemek, Audrey Cook, Sarah Gelacio, Ashlyn Koy, Cynthia Lo, Renee Nealon, Tabitha Orange, Anya Sarna, Sawyer Cohen] and the first time seven year olds [Bailey Bergen, Lauren Cutter, Grace Essalih, Loulie Parker, Sufia Rahman, Olivia Roy, Cindy Wang, Nathaniel Black, Lucas Fernandez-Watson, Christopher Guthrie, James Hackney, Christian Hernandez, Ryan Mehra, Karl Norte, Nathan Moss, Borhan Mostafizi, David Qian]. There were also many first time eight year olds {Noelle Adams, Katie Fikes, Sofia Forcella, Anais Jayr, Juliette Tonnel, Laura Toro, Gabriella Wong, Nicole Young, Alan Belloso, Christopher Bezemek, Robert Cohen, Gaston Denichou, Patrick Dixon, Benjamin Farahbod, Christopher Fields, Noah Marino, Dhruv Prathipati, Joey Wieland]. Can someone say, “EIGHT AND UNDER POWER!”

Eight and under TOP TEN BOYS

Nathaniel Black   3rd 25 breaststroke
Robert Cohen 7th 25 breaststroke
Sawyer Cohen 5th 50 free, 4th 25 back, 3rd 25 free, 2nd 50 back and 100 free
Price Deering* 8th 25 and 50 free, 7th 25 bk, 25 br, 25 fly, 5th 100 free
Patrick Dixon 7th 100 free, 6th 25 fly and 50 bk, 5th 25 and 50 fr, 2nd 25 back
Benjamin Farahbod 6th 25 br
Rafael Fente-Damers* 2nd 50 br and 100 free, 1st 25 fly
Lucas Fernandez-Watson 7th 25 free, 6th 50 breast
Christopher Fields 9th 25 fly, 8th 50 br, 7th 25 bk and 100 IM, 6th 50 fr, 4th 100 free
John Foreman* 8th 100 free, 5th 25 fly
Christopher Guthrie 9th 100 free
James Hackney 6th 50 free, 2nd 25 back, 1st 50 back
Finnian Helman* 1st 25, 50 and 100 fr, 50 fly, 100 IM, 50 breast
Larkin Helman* 2nd 50 fly, 1st 50 and 100 free, 100 and 200 IM, 50 breast
Lucca Incerpi* 10th 25 free, 9th 25 back, 4th 50 back
Ryan Mehra 6th 100 fr, 4th 25 fr, 3rd 25 fly and 50 fr, 2nd 25 breast, 1st 25 bk
Alex Miao 8th 50 fr, 5th 100 fr, 3rd 50 fly and 100 IM, 2nd 200 IM
Nathan Moss 6th 25 fr, 5th 25 bk, 4th 25 fly and 100 free, 3rd 50 fr, 2nd 50 back
Borhan Mostafizi 10th 25 back
Karl Nolte* 3rd 100 IM, 100 free and 50 br, 2nd 25 and 50 fr, 1st 25 br
Preston Pham 6th 100 IM, 5th 50 fly, 4th 25 fly and 25 free
Brady Pro* 8th 100 free, 7th 25 fly, 3rd 50 breast
David Qian 10th 100 fr, 8th 25 breast
Bryan Tang* 9th 25 breast, 8th 25 back, 6th 25 free
Joey Wieland 7th 50 free, 4th 50 fly, 2nd 100 IM

*100% best times were also achieved by Zachary Wong.


Eight and Under TOP TEN GIRLS

Bailey Bergen 8th 25 bk, 5th 50 bk, 4th 25 fly and 100 fr, 3rd 25 and 50 free
Sarah Bezemek 5th 25 free
Elle Burke* 4th 25 back, 3rd 25 fly, 2nd 25 breast and 25 free
Tori Cone* 5th 50 breast, 2nd 25 fly and 100 free
Audrey Cook 6th 50 free, 4th 25 back, 3rd 50 back
Lauren Cutter 7th 25 fly, 6th 25 bk, 5th 25 and 50 free, 3rd 25 and 50 breast
Katie Fikes 10th 50 br, 7th 50 bk, 25 fly and 100 free, 4th 50 free, 3rd 100 IM
Claire Fischbach* 7th 50 free, 6th 25 fly and 25 free, 2nd 50 breast, 1st 25 breast
Sofia Forcella 4th 25 back
Sarah Gelacio 10th 25 back, 8th 50 free
Isobel Glover 4th 50 free, 3rd 50 back, 2nd 50 fly
Annika Haug 9th 50 free
Anais Jayr 10th 25 fly and 25 free, 7th 25 breast
Cynthia Lo* 8th 25 back, 5th 50 free, 3rd 25 free
Maren Long 8th 50 back, 6th 50 free, 3rd 25 back
Renee Nealon 5th 25 back, 4th 50 free
Avery Pham* 9th 25 free, 8th 25 fly, 6th 50 free, 5th 25 back, 2nd 50 back
Anya Sarna 9th 50 free, 7th 25 free, 2nd 100 free
Ramsey Taylor 9th 25 fly and 100 fr, 8th 50 fr, 6th 100 IM
Laura Toro 10th 100 free, 6th 25 free
Cindy Wang 10th 25 back, 7th 25 free, 5th 100 free, 4th 50 back
Gabriella Wong 9th 25 breast, 7th 25 free
Nicole Young 5th 25 breast

SAY IT AGAIN – EIGHT AND UNDER POWER!!!!!!!!!

9-10 Places TOP TEN GIRLS 

Sophia Cone 10th 100 breast, 4th 200 IM, 3rd 100 free
Sofia Droullier 4th 50 fly
Sara Fente-Damers* 9th 100 free, 8th 100 breast
Kassidy Kitchel* 6th 100 IM
Lexie Lukens 10th 200 IM, 7th 100 free, 3rd 50 free, 2nd 50 back
Sloane Margraves* 5th 50 back
Frankie Pink* 6th 100 fly, 3rd 500 fr, 2nd 100 bk, 100 and 200 fr, 1st 100 breast
Pearl Reagler 3rd 100 breast, 1st 100 bk,100 fly, 200 fr, 50 breast and 500 free
Meredith Simpson* 8th 200 IM, 7th 50 free, 4th 100 back, 3rd 100 IM
Sydney Smith* 3rd 100 bk and 200 IM, 2nd 50 fly and 100 br, 1st 50 fr and 100 fr 
Ava Tummino 9th 50 breast
Claire Vasquez* 7th 100 IM, 5th 100 back
Megan Zuanich* 10th 50 br, 7th 200 free, 5th 100 free and 200 IM, 2nd 50 free


9-10 Places TOP TEN BOYS

Tyler Barber* 6th 100 fr and 100 br, 5th 100 bk and 200 IM, 4th 50 fr and 50 bk
Luca Burns 1st 100 bk, 50 and 100 fly, 100 br, 100 fr, 200 IM
Alex Farahbod 7th 50 fly
Callum Glover* 9th 100 back, 8th 200 IM, 7th 100 IM
James Grossman* 7th 50 back
Ryan Guthrie* 4th 100 fly, 3rd 200 IM, 2nd 100 bk, 200 free, 100 br, 50 br
Amaury Jayr 10th 50 br, 5th 50 back
Kelan Johnson 4th 50 fly and 100 free, 2nd 50 fr, 1st 50 bk
Romain Jourbert* 8th 100 back, 3rd 50 free and 100 IM
Rexford Kaase 10th 50 back
Romit Kundagrami* 10th 50 fly
Ryan Lamprecht* 9th 50 fly
Edward Lo* 6th 50 fr, 5th 50 br and 100 fr, 4th 200 IM, 3rd 100 bk, 1st 200 fr
Travis Ly* 10th 100 fr, 7th 200 IM, 5th 200 free, 2nd 100 fly
Matthew Mischlich 8th 50 br, 7th 100 br, 4th 100 IM
James Moss 9th 50 back, 8th 50 free
Logan Pack* 9th 50 br, 5th 50 fr, 3rd 50 fly, 2nd 50 back
Aidan Pro 8th 100 fr, 6th 200 IM
*100% Best Times were also achieved by Stevie Markovich, Alex Choi, Zachary Wong, Stephanie Birkelbach. Isabel Wabnitz, Coco Carr, Katelyn Cutter, and Krishna Patel.




11-12 Places TOP TEN GIRLS 

Madeleine Baird7th 50 free
Caroline Beck*9th 50 back
Marina Caridad*8th 200 IM, 7th 500 free
Grace DeJong19th 50 fr, 9th 50 fly, 7th 50 breast
Conlee Dull*7th 200 back, 4th 50 fly
Amy Evans*8th 100 fr, 7th 100 bk and 200fr, 5th 500 fr, 4th 100 fly,2nd 200IM
Wednesday Hunter6th 200 back
Ellie McLeod1st 200 breast and 200 back
Kathryn Mischlich*8th 100 breast
Jamie Morgan9th 200 bck, 7th 200 breast and 100 IM
Kara Moss*7th 100 fr, 6th 200 IM and 500 fr, 5th 200 bk and 200 fr, 2nd 50 fl
Roxana Nolte5th 100 fr, 3rd 200 IM and 200 fr, 2nd 100 bk and 500 fr, 1st 100fl
Sloan Pyle7th 50 back
Savannah Skeele*6th 100IM, 3rd 200 back
Monica Tan*9th 200 breast, 4th 200 back, 2nd 100 IM
Shannon Tyler8th 50 back
Emma Venghaus10th 200 IM and 200 free, 6th 100 back
Samantha Wotring*10th 100 free, 4th 200 free
Ava Wylie*7th 100 fly


11-12 Places TOP TEN BOYS 

Trey Fischbach7th 100 br, 6th 500 fr, 4th 50 br, 3rd 200 br
James Maher9th 100 br, 5th 50 fly
Sebastian Martinez*10th 50 fr, 9th 200 back, 8th 500 free
Mees Korsen4th 50 back
Ethan Nguyen8th 50 free
Stockton Pyle5th 100 free
Sebastian Silva6th 50 back
Tom Vincent8th 200IM and 200 free, 5th 100 bk and 100 fr, 3rd 500 free
Max Zuanich8th 100 IM, 4th 200 br, 2nd 50 free

*100% best times were also achieved by Jill Chandler, Emma Clark, Sophia Fente-Damers, Jade Waldron, Allison Wieland, Ryan Calderon, Caleb Choi, John Cutter, Dylan Ramsey. 

13-14 Places TOP TEN GIRLS 

Sydney Buchman5th 100 back, 4th 100 free
Olivia Cone*10th 100 free, 4th 200 breast
Fernanda Gamez8th 100 fly, 6th 100 back
Bridie Hibbler7th 50 free, 2nd 100 breast
Jade Kemp10th 100 back, 6th 100 fly
Sophie Newell5th 100 free, 2nd 100 back
Audrey Orange1st 100 free
Morgen Reyna9th 100 fly, 7th 100 bk, 4th 200 fr, 3rd 100 br, 2nd 50 fr
Gillian Richardson*9th 500 free
Emma Stephenson5th 100 fly, 4th 100 back, 3rd 100 free
Jodi Wong*2nd 100 free, 1st 100 back and 100 fly


13-14 Places TOP TEN BOYS

Holden Baird*10th 100 back
Jeremy Bates*10th 100 fr, 3rd 100 back
Joshua Jones8th 500 free, 7th 200 back
Nathan O’Neil*9th 100 back
Mark Shoemaker*5th 100 back, 2nd 100 free

*100% best times were also achieved by Emma Balevic, Clint Foreman, May Moorefield, Mackenzie Parsons, Lara Prakash, Noah Czelusta, Luke Funderburk, Aashay Kadakia, Elias Nasser, Izzy Evans, and Cayla Won. 

Other swimmers who swam the first time for Dads were Lexi Pickens, Mila Mrugala, Holly Johnson, Millie Harrison, Olivia Freedhand, Kesteren Beck, Aurora Belloso, Elizabeth Berry, Brynn Bond, Bridget Caine, Juliet Caine, Maya Castro, Emma Clarkson, Keegon Cook, Nina Davalos, Grace Essalih, Adrienne Ferguson, Lumay Gomez, McKay Grace, Kendall Hoffman, Jenna Hopper, Payton Kooyman, Ashlyn Koy, Sailor Kraft, Caroline Langenkamp, Annik Larsson, Jules Long, Maddison Newman, Grace Oggero, Anna Rigo, Ellie Stephenson, Sarah Li, Rafael Fernandez-Watson, Gerald Hoffman III, Braydoen Jones, Jaden Yi, Parker Kooyman, Payton Kooyman, Jet Koszegi, Jason Li, Jacob Long, Grayson Maki, Aneel Mehra, Arun Mehra, William Moak, Pierce Nguyen, Ethan Nguyen, Sebestian Warren, Max Wang, William Watts. 

The greatest accumulated time drop was Gillian Richardson with an amazing 151.13 seconds. Well done to all the Dads Club swimmers. Next Gulf Open Meet in Nov 15-16. 

Thanks to the Dads Club officials who helped to make this meet a success: Noel Hedzelito Bayaborda, Terri Schlather, Lawrence Waldron, and Christiane Waldron. Also to all of the parents who worked as timers!