News‎ > ‎

Gulf Open January 2014

posted Jan 21, 2015, 8:16 PM by DCST Webmaster   [ updated Jan 21, 2015, 8:16 PM ]
Dads Club Swim Team hosted the Gulf January Open meet on January 10th-11th at the Spring Branch Natatorium. We would like to thank our meet director, Georgia Marrow, and all the parents and supporters who volunteered their time and talents. Without your support the meet would not have been possible.

This was the first meet during the 2014-15 Short Course season where our younger and older swimmers had the opportunity to compete together as a team.

Below is the list of the top 8 finishes per event and age group.


6 year olds

  • Sarah Gelacio 3rd 100 fr, 25 fr and 25 fly, 4th 50 free, 6th 25 back
  • Cynthia Lo 2nd 100 free and 25 back, 3rd 25 breast and 50 free, 4th 25 fly
  • Renee Nealon 1st 100 fr, 50 back and 25 fly, 2nd 50 free, 3rd 25 back
  • Anya Sarna 2nd 25 free and 25 breast, 3rd 25 back, 5th 50 free
  • Callum Tang 2nd 25 back and 50 free

7 year olds

  • Bailey Bergen 2nd 25 back and 50 free, 3rd 25 free and 50 fly, 4th 100 free
  • Elle Burke 1st 25 fly, 2nd 100 free, 3rd 25 breast and 50 breast
  • Audrey Cook 5th 25 breast, 6th 25 fly and 50 breast
  • Lauren Cutter 6th 100 free and 50 back, 8th 25 free, 50 free and 50 breast
  • Claire Fischbach 1st 25 breast, 2nd 50 breast, 3rd 100 IM and 50 free
  • Sarah Haywood 4th 50 fly, 8th 100 free
  • Ava Mostyn 2nd 50 fly and 50 back, 3rd 100 free
  • Tabitha Orange 8th 25 back
  • Avery Pham 4th 25 back, 5th 50 free, 7th 100 IM
  • Olivia Roy 6th 25 back, 7th 25 fly
  • Cindy Wang 7th 25 breast, 8th 100 IM
  • Sawyer Cohenqq 4th 25 and 50 back, 7th 100 free
  • Price Deering 3rd 100 fr, 4th 25 breast, 50 fr and 50 breast, 5th 50 fl, 6th 100 IM
  • Lucas Fernandez-Watson 2nd 50 free and 50 breast, 3rd 100 IM
  • Finnian Helman 1st 100 fr, 25 br, 100 IM, 25 fly and 25 back, 3rd 50 fly
  • Christian Hernandez 4th 25 free, 6th 25 back
  • Karl Nolte 1st 50 back, 50 fr and 50 br, 4th 50 fly and 100IM, 5th 100 free
  • Matthew Parker 5th 25 free, 6th 50 fly
  • Henry Schattle 5th 50 back, 8th 100 free

8 year olds

  • Ava Ceraudo 1st 25 free, 2nd 25 back 5th 25 breast, 7th 50 breast
  • Tori Cone 1st 100 fr and 50 bk, 2nd 100IM and 50 br, 3rd 50 fr, 4th 50 fly
  • Sofia Forcella 4th 25 free, 5th 50 free, 6th 50 breast
  • Chloe Hanrahan 3rd 25 breast
  • Anais Jayr 7th 25 breast
  • Juliette Tonnel 6th 50 back
  • Laura Toro 3rd 25 fly, 8th 25 breast and 50 back
  • Gabriella Wong 3rd 25 back
  • Nicole Young 1st 25 fly, 6th 25 breast
  • Christian Bennett 3rd 25 free
  • Robert Cohen 2nd 25 fly
  • Gaston Denichou 1st 25 free
  • Patrick Dixon 4th 50 fly, 5th 100 free, 100 IM and 50 free
  • Benjamin Farahbod 7th 50 back
  • Rafael Fente-Damers 2nd 50 free, 3rd 100IM, 8th 50 breast
  • Christopher Guthrie 5th 25 back, 6th 25 free
  • Lucca Incerpi 1st 25 back, 3rd 25 fly, 4th 25 breast
  • Noah Marino 2nd 25 back, 4th 25 free
  • Leo McIntyre 2nd 25 breast
  • Alex Miao 3rd 100 free and 50 fly, 6th 50 back
  • Nathan Moss 8th 50 back
  • Preston Pham 6th 50 free, 7th 100 free and 50 breast, 8th 100IM
  • Ryan Presswood 2nd 25 free, 3rd 25 back
  • Brady Pro 1st 25 breast, 2nd 50 breast, 7th 100 IM, 8th 100 free
  • Grayson Smith 3rd 25 breast
  • Bryan Tang 1st 25 fly, 8th 50 free
  • Joey Wieland 2nd 50 fl, 50 back, 100IM, 3rd 50 breast, 4th 100 fr, 50 fr
  • Zachary Wong 5th 25 free

9-10 year olds

  • Nicole Comfort 8th 50 breast
  • Sophia Cone 2nd 50 back and 100 back, 3rd 100 free and 100 IM
  • Katelyn Cutter 8th 100 fly
  • Sara Fente-Damers 4th 50 free and 50 breast, 8th 100 back
  • Audrey Jones 4th 200 IM, 6th 100 free
  • Kassidy Kitchel 3rd 200IM, 5th 100 fly, 6th 50 free and 100 back, 7th 100 free
  • Sloane Margraves 6th 100IM, 7th 50 fly
  • Frankie Pink 2nd 100 IM, 3rd 100 fly and 100 back
  • Pearl Reagler 1st 50 and 100 fly, 50 and 100 back, 50 and 100 breast,
  • Meredith Simpson 5th 100 free
  • Sydney Smith 1st 100 fr and 100IM, 2nd 100 br and 100 fl, 3rd 50 bk, 5th 100 bk
  • Ellie Stephenson 4th 200 free
  • Claire Vasquez 4th 50 back, 8th 50 fly
  • Isabel Wabnitz 8th 50 free
  • Tyler Barber 7th 200 free
  • Luca Burns 1st 100 fr , br and IM, 200 IM, 50 breast, 2nd 100 fly
  • Ryan Guthrie 2nd 50 and 100 back, 4th 50 fr, 6th 100 breast
  • Larkin Helman 5th 50 fr and 50 br, 7th 50 back and 100 breast, 8th 100 free
  • Kelan Johnson 7th 50 fly, 50 free, 100 fly and 100 back
  • Romain Joubert 3rd 500 free
  • Edward Lo 2nd 500 free, 6th 200IM and 200 free, 7th 100 IM
  • Travia Ly 6th 50 fly
  • Matthew Mischlich 8th 100 IM
  • Logan Pack 8th 50 free
  • Daniel Xu 7th 50 breast

Greatest accumulated time drop was achieved by Josh McLean with 67.60 seconds.

A first time TAGS cut was achieved by Ryan Guthrie in the 10& under 50 backstroke.



11-12 year olds

  • Martina Caridad 1st 200IM, 2nd 50 breast, 5th 100IM, 8th 100 free
  • Emma Clark 5th 200 back, 7th 50 and 100 back,
  • Sydney Coward 5th 50 breast, 7th 200 breast
  • Amy Evans 1st 100 br, 2nd 50 fr and 100 bk, 4th 50 fl, 5th 100 fr, 8th 200 fr
  • Susana Flores 7th 200 back
  • Kendall Hoffman 3rd 500 free
  • Olivia Lyster 2nd 100 breast, 4th 200 br, 5th 100 fly, 6th 200 back and 100IM
  • Grace Markovich 6th 200 fly
  • Kathryn Mischlich 3rd 50 breast
  • Kara Moss 1st 100 fr and IM, 2nd 50 bk, 200 fly and 200fr, 3rd 100 fly
  • Marley Orange 2nd 100 free, 4th 50 free and 200 free
  • Sabrina Schlather 8th 200 back
  • Emma Venghaus 2nd 200 back, 3rd 200 fr, 5th 100 br, 6th 200 br
  • Jade Waldron 8th 200 breast
  • Sabine Waldron 8th 100 fly
  • Samantha Wotring 6th 50 back, 8th 100 back
  • Ava Wylie 2nd 50 fly, 5th 50 back, 6th 50 free, 7th 100 IM
  • Antonio Amador 7th 50 breast
  • John Cutter 4th 200 breast
  • Brazos Donovan 4th 50 breast, 6th 200 bk, 200 IM, 50 free, 8th 50 back
  • Trey Fischbach 2nd 100 br, 3rd 200 free, 5th 200 back, 6th 100 fly, 8th 100 back
  • Cole Graydon 2nd 50 and 100 free, 5th 100 br, 7th 50 fly, 8th 100 IM
  • James Maher 2nd 100 fly, 3rd 100 back, 6th 100 IM
  • Sebastian Martinez 3rd 100fr, 4th 50 and 200 free, 6th 50 and 100 back
  • Josh McLean 2nd 200 br, 4th 500 fr, 5th 200 IM, 7th 200 bk, 8th 100 fl and 200fr
  • Dylan Michaels 7th 100 breast, 8th 200 back and 500 free
  • Sebastian Silva 2nd 500 free, 7th 100 back and 200 free

13-14 year olds

  • Aneeza Bhakta 5th 200 IM and 100 breast
  • Emma Clarkson 6th 200 IM
  • Haley Goodrow 3rd 200 fly
  • Hannah Kral 4th 100 fly, 7th 200 free
  • Annik Larsson 5th 500 free and 400 IM, 8th 200 breast
  • Sloan Pyle 6th 400 IM
  • Gillian Richardson 5th 200 free, 8th 50 free
  • Allison Wieland 7th 100 breast, 8th 200 IM and 200 free
  • Eleanore Williams 7th 200 breast
  • Scott Ashmore 6th 500 free, 8th 200 back
  • Ryan Calderon 5th 500 free
  • Keagan Firenza 2nd 1650 free
  • Clint Freeman 5th 100 back, 6th 200 fr, 7th 200 br, 8th 100 br and 200IM
  • Frank Gibbons 4th 200IM and 100 back, 5th 200 fr, 7th 100 breast
  • Raphael Jayr 8th 500 free
  • Joshua Jones 3rd 100 back, 4th 200 fr, 5th 200IM, 6th 100 fr
  • Joel Ramirez 5th 100 fr and 50 fr, 6th 200 back, 8th 200 breast
  • Dean Rathgeb 3rd 100 br, 4th 200 br, 5th 200 back, 8th 50 and 100 free

15 and over

  • Brittany Baerg 1st 50 free
  • April Caridad 5th 100 back
  • Stacey Cromie 2nd 100 back, 3rd 50 free, 5th 200 free
  • Carolyn Dull 1st 500 free, 3rd 200 free, 6th 100 back
  • Sarah Gage 3rd 200 breast, 5th 100 fly
  • Bridie Hibbler 6th 50 free, 8th 100 back
  • Kaley Hoffman 1st 100 back and 200 free, 2nd 50free
  • Alcina Hung 7th 100 back
  • Christina Moreno 2nd 500 free, 8th 200 free
  • Jordyn Pursell 3rd 100 breast, 4th 200 IM, 6th 100 free
  • Charlotte Quixley 5th 100 breast and 200 IM, 7th 100 free
  • Madeline Robinson 5th 50 free
  • Erika Stephenson 4th 200 free, 7th 50 free
  • Riley Van Ryan 2nd 100 fly, 7th 200 free
  • Tara Virginillo 2nd 200 breast
  • Charis Won 2nd 1650 free and 200 free, 4th 50 free and 100 back
  • Samantha Wong 1st 200IM, 100 br, 200 fly, 200 br, 100 fly, 400IM
  • Airola, Nicholas 1st 50 free, 3rd 100 fly
  • Philip Antake 4th 100 fly
  • Riley Carson 1st 1650 free and 1000 free, 2nd 400IM
  • Benton Garvis 4th 200IM and 100 back, 6th 100 fr and 200 bk, 7th 200 free
  • Alex Hale 1st 500 fr and 100 fl, 3rd 200 IM, 4th 100 b and 50 fr, 5th 100 bk
  • Vincent Huang 2nd 100 fly, 3rd 200 free, 8th 50 free
  • Christopher Hung 1st 200 breast, 3rd 100 back and 400 IM
  • Topher Miller 5th 100 breast, 7th 100 free
  • Nicholas Roa 4th 200 free, 7th 50 free
  • Cory Stephenson 3rd 50 free, 6th 100 back and 200 free
  • Justin Turet 4th 200 breast
  • Jacob Won 2nd 1650 free, 200 free and 1000 free
  • James Zetka 2nd 100 back, 4th 200 back, 5th 100 free, 6th 50 free