News‎ > ‎

Fall Champs

posted Jan 3, 2018, 11:03 AM by Rey Aguilar
Fall Champs was hosted by PACK and held at the Klein High School Natatorium.  Dad's Club finished 2nd overall out of 6 teams. This meet was a timed finals meet where you had one opportunity to achieve a top 16 place for scoring. Below is a list of our top 16 finishers and their accomplishments from this meet.

 

Amaury Jayr-500 fr/ 9th , 200 fr/9th , 50 fr/6th , 100 fly/2nd , 200 IM/5th , 100 fr/8th , 200 fly/2nd

Josh McLean-500 fr/ 12th ,100 br/ 5th , 50 fr/15th , 200 bk/7th , 200 IM/12th , 100 bk/7th

JP McCann-500 fr/ 13th , 100 br/ 4th , 200 br/3rd

Pryce Pivec-500 fr/ 15th, 200 fr/ 16th, 50 fr/ 3rd, 100 fly/8th , 200 IM/8th , 100 fr/9th , 100 bk/1st

Ryan Guthrie-500 fr/16th , 100 bk/10th

Grace Markovich-500 fr/7th , 200 fr/ 11th, 50 fr/ 4th , 100 fly/2nd, 200 IM/9th , 100 bk/16th

Isabelle Hardie-500 fr/ 10th , 200 IM/14th , 200 br/5th , 100fr/15th

Patty Lynn-500 fr/ 14th , 200 fr/16th , 50 fr/ 2nd , 200 bk/6th

Nina Davalos-500 fr/16th , 400 IM/8th , 200 br/10th

Grace Oggero-200 fr/ 3rd, 100 fly/1st , 100 IM/3rd, 200 IM/4th , 50 fly/4th , 100 bk/4th

Kendall Hoffman-200 fr/ 2nd, 100 br/ 1st , 50 fr/ 1st , 200 br/1st , 100 fr/2nd , 100 bk/1st

Sophia Cone-200 fr/10th

Dylan Michaels-200 fr/ 11th , 50 fr/8th , 100 fly/6th

Pearl Reagler- 100 br/ 5th , 400 IM/1st

Megan Zuanich- 100 br/ 7th , 200 bk/4th, 100 fly/7th

Mila Mrugala-100 br / 14th

Kassidy Kitchel- 50 fr/ 1st

Allison Ortiz- 50 fr/ 4th , 50 bk/2nd , 100 fr/6th , 50 br/2nd

Lane VanderVoort-100 fly/3rd , 200 IM/16th , 200 fly/3rd

Antonio Amador-200 IM/7th , 200 br/1st , 100 fr/3rd

Shannon Tyler-100 fr/16th , 100 bk/10th

Quinn Belmar-  500 Fr/ 4th Fr, 200 Fr/2nd,  50 Fr/4th, 200 Bk/2nd, 100 Fr/ 2nd, 100 Bk/ 3rd, 50 Fly/ 2nd

Stephanie Birkelbach – 500 Fr/ 3rd, 100 Br/4th, 100 Fly/ 2nd, 100 IM/ 5th, 200 IM/ 2nd, 50 Fly/ 6th, 100 Free/7th

Brynn Bond-  50 Fr/ 2nd, 100 Fly/ 3rd, 100 IM/ 2nd, 200 Br/2nd, 100 Fr/4th, 50 Fly/ 3rd

Ava Cerardo- 100 Br/ 2nd, 50 Fr/ 13th, 100 IM/ 10th, 50 Fly/ 11th, 100 Fr/ 12th, 50 Br/ 4th

Isabella Chamma- 200 Bk/ 14th

Nia Davalos- 500 Free/ 16th, 400 IM/ 8th,

Dayanara Dubon- 100 Fly/ 12th, 200 Fly/ 5th

Alexander Farahbod- 200 Bk/ 8th

Olivia Hill- 500 Fr/ 4th, 50 Fr/ 15th, 50 Bk/ 4th, 100 IM/ 11th, 100 Fr/ 9th, 100 Bk/ 7th, 50 Br/ 7th

Dash Leibold- 100 Br/ 6th, 50 Fr/ 10th, 50 Bk/ 6th, 100 IM/ 4th, 100 Fr/ 7th,

Aiden Madaffri- 200 Br/ 12th

Nathan Moss- 200 Fr/ 6th, 200 Bk/ 4th, 50 Fly/ 7th, 100 Fr/ 9th, 100 Bk/ 7th

Ian O’Neil – 200 Fr/ 3rd, 50 Fr/ 11th, 50 Bk/ 5th, 100 Fr/ 5th, 100 Bk/ 5th, 50 Br/ 4th

Max O’Neil- 200 Fr/ 4th, 50 Fr/ 8th, 50 Bk/ 9th, 50 Fly/ 4th, 100 Fr/ 6th, 100 Bk/ 6th

Natalie Ou- 50 Fr/ 9th

Ethnan Pedro- 100 Fly/ 7th, 200 Fly/ 5th

Preston Pham- 50 Fr/ 13th, 50 Bk/ 3rd, 100 Fly/ 2nd, 100 IM/ 7th, 50 Fly/ 3rd, 100 Fr/ 12th

Lindsey Regan- 200 Bk/ 13th

Anastasia Rubio- 500 Fr/ 10th, 200 Fr/ 8th, 50 Fr/ 16th, 100 Fly/ 4th, 50 Fly/ 8th

Grace Stern- 100 Br/ 13th, 200 Br/ 7th

Reid VanderVoot- 200 Fr/ 10th, 100 Br/ 3rd, 50 Fr/ 9th, 100 IM/ 9th, 100 Fr/ 13th, 50 Br/ 2nd

Marie Walsh- 200 Bk/ 15th

Jacob Baker- 50 fr/13th, 100 fr/7th, 500 fr/4th, 50 ba/2nd, 50 br/4th, 100 br/8th, 100 IM/9th

Jade Belmar- 50 fr/7th, 100 fr/6th, 200 fr/6th, 500 fr/6th, 100 ba/8th, 100 br/16th, 100 IM/8th

Helen Clechenko- 500 fr/15th, 50 ba/11th, 50 br/15th

Lauren Cutter- 200 fr/16th, 50 ba/7th

Katie Czelusta- 100 fr/2nd, 500 fr/5th, 50 br/3rd, 100 br/4th, 100 fly/1st, 100 IM/3rd, 200 IM/3rd

Claire Fischbach- 50 fr/10th, 100 fr/9th, 100 ba/2nd, 50 br/1st, 100 br/1st, 200 IM/9th

Sarah Haywood- 100 fr/4th, 100 ba/12th, 50 br/7th

Laurel Hoskevec- 50 fr/8th, 100 fr/11th, 500 fr/12th, 50 ba/5th, 100 ba/10th, 100 IM/15th, 200 IM/8th

Noah Kim- 100 fr/4th, 500 fr/1st, 50 ba/4th, 100 ba/5th, 100 IM/12th

Cynthia Lo- 200 fr/8th, 500 fr/11th, 50 br/4th, 100 br/5th, 50 fly/10th, 100 IM/9th, 200 IM/6th

Clare Oggero- 500 fr/14th

Addison Ramirez- 50 fr/6th, 100 fr/3rd, 200 fr/2nd, 500 fr/7th, 50 ba/1st, 100 ba/1st, 100 IM/7th

Joss Walker- 50 fr/9th, 500 fr/8th, 50 ba/4th, 100 ba/9th, 50 breast/9th, 100 br/13th, 50 fly/4th

Elaine Chen- 50 br/13th

John Foreman- 100 fr/15th, 50 ba/15th, 50 br/6th, 100 br/16th, 100 IM/8th

 

 


100 %-swimmers that had all best times in every event they swam

Antonio Amador, Jake Aurelio, Sophia Cone, Sydney Coward, Emily DeVany, Julian Hemmer, Kendall Hoffman, Amaury Jayr, Kassidy Kitchel, Patty Lynn, JP McCann, Josh McLean, Andrew Miller, Austin Miller, Mila Mrugala, Grace Oggero, Allison Ortiz, Pearl Reagler, Henry Schattle, Lane VanderVoort, Megan Zuanich, Quinn Belmar, Stephanie Birkelbach, Brynn Bond, Ava Ceraudo, Daniel Ryu, Claire Fischbach , Noah Kim, Elaine Chen and  Estelle Meador.

 

Gulf Champs Cuts Acheived:

Antonio Amador-200 breast

Allison Ortiz-50 breast

Pryce Pivec-100 back

Amaury Jayr-100 fly

Grace Markovich-50 fr

Quinn Belmar-100 fr, 200 bk

Brynn Bond-50 fr

Katie Czelusta -100 Butterfly

Claire Fischbach- 100 and 50 breaststroke

 

 

High Point Awards-had the highest total combined points for their gender and age group

Kendall Hoffman             13-14 girls

Katie Czelusta                   9-10 girls

 

The following swimmers achieved their gold motivational cut requirements at Gulf Champs:

Olivia Hill, Brynn Bond, Stephanie Bickelbach, and Isabel Wabnitz

Congratulations ladies!

 

Relays

 

200 Medley Relay

11-12 Girls

1stAllison Ortiz, Brynn Bond, Olivia Hill, Grace Oggero

4th-Ava Ceraudo, Stephanie Birklebach, Anastasia Rubio, Paysan Lau

7th-Maren Long, Alise Hardie, Christine Parrish, Ashley Cardin

11-12 Boys

2nd-Dash Leibold, Quinn Belmar, Ian O’Neil, Max O’Neil

3rd-James Hackney, Reid VanderVoort, Preston Pham, Benjamin Farahbod

6th-Stevie Markovich, Max Lee, Nathan Moss, Parker Kooyman

13-14 Girls

2nd-Mila Mrugala, Natalie Ou, Grace Markovich, Kendall Hoffman

5th-Samantha Wotring, Patty Lynn, Lane VanderVoort, Nina Davalos

9th-Audrey Jones, Abby Martin, Ava Tumino, Artemisa De Jager

13-14 Boys

4th-Dylan Michaels, Josh McLean, Amaury Jayr, Pryce Pivec

6th-Alexander Farahbod, JP McCann, Ethnan Pedro, Prescott Lau

 

200 Free Relay

 

11-12 Girls

1stPaysan Lau, Grace Oggero, Allison Ortiz, Brynn Bond

5th-Ava Ceraudo, Alise Hardie, Stephanie Birkelbach, Anastasia Rubio

9th-Christine Parrish, Anna Hoskovec, Ashley Cardin, Olivia Hill

13-14 Girls

2nd -Grace Markovich, Isabelle Hardie, Shannon Tyler, Kendall Hoffman

7th-Natalie Ou, Lane VanderVoort, Isabel Wabnitz, Marie Walsh

10th-Artemisa De Jager, Grace Stern, Mila Mrugala, Samantha Worting

13-14 Boys

1stAntonio Amador, Josh McLean, Amaury Jayr, Pryce Pivec

7th-JP McCann, Ethnan Pedro, Ryan Guthrie, Daniel Ryu

8th-Prescott Lau, Chris Blundell, Aiden Madaffri, Caleb Wenz

11-12 Boys

1st-Quinn Belmar, Reid VanderVoort, Max O’Neil, Dash Leibold

4th-Benjamin Farahbod, Nathan Moss, James Hackney, Ian O’Neil

7th-Max Lee, Sabastian Warren, Alan Belloso, Parker Kooynman

 

 

The coaching staff is so proud of all the hard work these athletes put into preparing for this meet.  Our kids really stepped up and raced extremely well. Many of our swimmers achieved personal best times and represented Dads Club with pride in and out of the water. Thank you to our parents for your support. Dad's Club proud!
Comments