News‎ > ‎

Dad's Club Swimmers Headed to High School State Championships

posted Feb 3, 2020, 1:31 PM by Rey Aguilar   [ updated Feb 17, 2020, 11:11 AM ]

Good luck to all our swimmers competing at the upcoming High School State Championships.

Dad’s Club swimmers represented varies schools (25 different schools to be exact) at the recent districts and region championships. Many of our swimmers placed high enough to earn a trip to the upcoming SPC, TAPPS and UIL State Championships.


TAPPS and SPC
The private schools (with the exception of Strake Jesuit) will be competing at the TAPPS and SPC State Championships on February 6th-9th and 14th-15th. TAPPS will be held at the Mansfield Natatorium and SPC’s will be held at the Keller ISD Natatorium in Dallas.



SPC State Qualifiers

Isabella Chamma - Awty
Cade Duncan - Kinkaid
Zelie Hughes - Kinkaid
Lexie Lukens - St. John's
Will Sampson - St. John's
Sydney Buchman - St. John's
Warren Kozak - St. John's
Brayden Mi - St. John's
Ethnan Pedro - Awty
Peyton Pivec - Kinkaid
Pryce Pivec - Kinkaid
Laura Saunders – Kinkaid
Sydney Smith - Kinkaid
Alexander Farahbod – Kinkaid
Colette Chen - Awty
Sydney Coward - Episcopal
Alexia George - Awty
Ryan Guthrie - St. John's
Alfredo Larrea - Awty
Paysan Lau - Kinkaid
Elizabeth Markovich - Kinkaid
Grace Markovich - Kinkaid
Grant Mueller - Second Baptist
Chloe Nogaret - Awty
Samantha Wotring - Episcopal





TAPPS State Qualifiers

Carina Kass – Duchesne
Brynn Bond – Duchesne
Stephanie Birkelbach - St. Pius X
Spencer Locascio - Second Baptist
Josh McLean - St. Thomas
Lucy McLean - St. Thomas Episcopal
Dylan Michaels - St. Thomas
Kate Mischlich - St. Agnes
Quinn Belmar – The Village School
Jill Chandler - Duchesne
Tanner Chapman - Second Baptist
Lindsey Regan - St. Agnes
Caleb Wenz - Lutheran High North
Justice Wenz - Lutheran High North
Alyson Wolf - Duchesne


Dad's Club Swimmers from Strake Jesuit, Stratford, Memorial, and Westside, at the UIL Region-4 championships.


UIL
Many of our swimmers participated at this past weekend’s UIL Region Championships held at the Conroe ISD and the Cy-Fair Natatoriums.

The Region meets also serve as the selection process for the upcoming State Championships on February 14-15th.

In order to qualify for the State meet swimmers must first qualify for the Regional Championships by placing top 6 in their designated District. The qualifiers for the State Championship are then determined as follows: the top two finishers in each regional event, plus the remaining fastest 8 swimmers in the State.

UIL State Qualifiers

Noah Czelusta - Memorial
Max Zuanich - Stratford
Amy Evans – Katy Taylor
Roxana Nolte – Katy Taylor
Luke Reed - Stratford
Keagan Firenza - Stratford
Henry Genez - Stratford
Emma Venghaus - Stratford
Shannon Tyler – Memorial
Luisa Bandmann - Memorial
Emma Clark – Katy Taylor
Alex Culligan – Strake Jesuit
Andrew Alcott – Katy Taylor

 

 Go Dad's!

 

Comments