News‎ > ‎

Dad's Club Swimmers at State Meets

posted Feb 7, 2019, 6:34 PM by Rey Aguilar   [ updated Feb 9, 2019, 10:44 AM ]


Good luck to all our swimmers competing at the upcoming State Championships. 

Dad’s Club swimmers represented varies schools at the recent districts and region championships. Many of our swimmers placed high enough to earn a trip to the upcoming State Championships

Dad's Club Swimmers from Strake Jesuit, Klein, Stratford, Memorial, Lamar, and Westside at UIL Region-4.


 

TAPPS and SPC

The private schools (with the exception of Strake Jesuit) will be competing at the TAPPS and SPC State Championships on February 6th-9th  and 15-16th. TAPPS will be held at the Mansfield Natatorium and SPC’s will be held at the Keller ISD Natatorium in Dallas. 

 

Below are the State qualifiers:

TAPPS State

Brandon Mahan –Awty

Ethnan Pedro– Awty

Isabella Chamma– Awty

Will Ward– Awty 

Carina Kass– Duchesne Academy

Jill Chandler – Duchesne Academy 

Josh McLean– St. Thomas High School 

Kate Mischlich – St. Agnes

Dylan Michaels – St. Thomas

Sophie Newell – Second Baptist

Ryan Calderon – Second Baptist

Grant Mueller– Second Baptist

Chloe Tondera – Second Baptist

Spencer Locascio – Second Baptist

Lucy McLean – St. Thomas Episcopal

Kiera Connolly– The Village School

Justice Wenz– Lutheran High North

 

 

 

SPC State

Sydney Coward– Episcopal

Samantha Wotring – Episcopal 

Lexi Pickens – St. John’s

Sydney Buchman – St. John’s

Will Sampson – St. John’s

May Moorefield – Kinkaid

Peyton Pivec – Kinkaid

Pryce Pivec– Kinkaid

Lizzie Markovich – Kinkaid

Grace Markovich– Kinkaid

Laura Sanders - Kinkaid 

Zelie Hughes - Kinkaid 

 

UIL

Many of our swimmers participated at this past weekend’s UIL Region Championships held at the Conroe ISD and the Cy-Fair Natatoriums. 

The Region meets also serve as the selection process for the upcoming State Championships on February 15-16th

In order to qualify for the State meet swimmers must first qualify for the Regional Championships by placing top 6 in their designated District. The qualifiers for the State Championship are then determined as follows: the top two finishers in each regional event, plus the remaining fastest 8 swimmers in the State.

 

UIL STATE QUALIFIERS 

Luke Funderburk– Memorial

Noah Czelusta– Memorial

Michael Ma– Memorial

Emma Stephenson – Stratford  

Emma Venghaus– Stratford 

Kara Moss – Stratford  

Luke Reed– Stratford

Keagen Firenza– Stratford 

Dean Rathgeb– Stratford 

Caleb Duncan – Klein  

Emma Clark – Katy Taylor

Amy Evans – Katy Taylor  

Roxana Nolte– Katy Taylor

Andreas Mason – Strake Jesuit

Jeremy Bates – Strake Jesuit 

 

 

Go Dad's!
Comments