News‎ > ‎

Dad's Club Swimmers at State Meets

posted Feb 5, 2018, 11:52 AM by Rey Aguilar   [ updated Feb 23, 2018, 5:51 PM ]
Good luck to all our swimmers competing at the upcoming State Championships. 

Dad’s Club swimmers represent varies schools (22 different high schools to be precise) at the recent districts and region championships. Many of our swimmers placed high enough to earn a trip to the upcoming State Championships.

Dad's Club Swimmers from Memorial, Strake Jesuit, Klein, Stratford, and Westside at UIL Regions.

TAPPS and SPC

The private schools (with the exception of Strake Jesuit) will be competing at the TAPPS and SPC State Championships on February 8th-10th. TAPPS will be held at the Mansfield Natatorium and SPC’s will be held at the Conroe ISD Nat.

Below are the qualifiers:

TAPPS State

Brandon Mahan –Awty

Kara Fields – Awty

Abby Partridge – Awty

Caroline Beck—Duchene

Carina Kass—Duchesne

Clarissa Vincent – Duchesne

Jill Chandler - Duchesne

Bridie Hibbler – St. Agnes

Sarah Sparks – St. Agnes

Kate Mischlich –St. Agnes

Allie Wieland –St. Agnes

Evan Lawson – St. Thomas

Dylan Michaels – St. Thomas

Sophie Newell – Second Baptist

Ryan Calderon – Second Baptist

Grant Mueller - Second Baptist

Chloe Tondera – Second Baptist

Spencer Locascio – Second Baptist

Maycie McDonald—Second Baptist

Lucy McLean – St. Thomas Episcopal

Kiera Connolly - The Village school


SPC State

Sydney Coward—Episcopal
Samantha Wotring - Episcopal 
Lexi Pickens – St. John’s

Sydney Buchman – St. John’s

Will Sampson – St. John’s

Audrey Orange – Kinkaid

Marley Orange – Kinkaid

Dan King – Kinkaid

May Moorefield – Kinkaid

Peyton Pivec – Kinkaid

Lizzie Markovich – Kinkaid

Gracie Markovich-- Kinkaid

 

TCAL State 

Jett Walker – School of the Woods 


UIL

Many of our swimmers participated at this past weekend’s UIL Region Championships held at the Conroe ISD and the Don Cook Natatoriums. 

The Region meets also serve as the selection process for the upcoming State Championships on February 16-17th

In order to qualify for the State meet swimmers must first qualify for the Regional Championships by placing top 6 in their designated District. The qualifiers for the State Championship are then determined as follows: the top two finishers in each regional event, plus the remaining fastest 8 swimmers in the State.

 

UIL STATE QUALIFIERS 

Emma Stephenson - Stratford 

Clayton Bobo – Stratford

Olivia Lyster-- Stratford 

Kara Moss - Stratford 

Morgen Reyna - Stratford 

Max Zuanich - Stratford 

Emma Clark - Westside 

Caleb Duncan - Klein 

Kate Smith - Cypress Woods 

Claire Smith - Cypress Woods 

Aria Bernal - Cinco Ranch 

Amy Evans - Katy Taylor 

Roxana Nolte—Katy Taylor

Reed Casper – Strake Jesuit

Andreas Mason – Strake Jesuit

Jeremy Bates – Strake Jesuit


Region Records

Emma Stephenson 100 fly 53.44 Region 4

Aria Bernal 100 back 52.72 Region 5


Region Swimmers of the year

Aria Bernal Region 5

Clayton Bobo Region 4

 

 Go Dad's!

 

Comments