News‎ > ‎

2014 Gulf Age Group Championships

posted Dec 18, 2014, 2:08 PM by DCST Webmaster   [ updated Dec 22, 2014, 2:57 PM ]

Top 10 Placement in Total Points Earned

Highpoint

  • 1st Place Overall
    • 10 & Under Girls Pearl Reagler
  • 3rd Place Overall
    • 10 & Under Boys Luca Burns
  • 7th Place Overall
    • 13-14 Girls Emma Stephenson

Top 8 Finalists

10 & Under Girls  

  • Pearl Reagler 1st 50 free, 100 free, 200 free (TEAM RECORD), 500 free, 50 fly, 200 IM    2nd 100 IM
  • Sophia Cone 1st 50 back, 2nd 100 back, 6th 50 free
  • Frankie Pink 2nd 100 breast, 4th 50 breast , 8th 200 free
  • Sydney Smith 3rd 50 breast, 8th 50 free
  • Relays
    • 200 Free 1st  Sydney Smith, Sophia Cone, Frankie Pink, Pearl Reagler. TEAM RECORD
    • 200 Medley 1st Sophia Cone, Frankie Pink, Pearl Reagler, Sydney Smith. TEAM RECORD

    10 & Under Boys

    • Luca Burns 1st 50 back, 50 fly, 100 bk, 5th 50 free, 100 free, 6th 50 breast, 8th 500 free
    • Relays
      • 200 Free 5th Ryan Guthrie, Edward Lo, Kelan Johnson, Luca Burns
      • 200 Medley 7th Ryan Guthrie, Luca Burns, Logan Pack, Romain Joubert 


    Top 16 Finalists

    11-12 Girls

    • Amy Evans 4th 200 breast-TAGS, 12th 200 IM, 16th 100 breast
    • Roxana Nolte 4th 100 fly, 5th 50 fly, 8th 200 fly
    • Monica Tan 4th 50 bk-TAGS
    • Relay
      • 400 Free 13th Roxana Nolte, Conlee Dull, Monica Tan, Kara Moss



    Dads club would like to congratulate all the swimmers for a great meet.  Here are a few highlights.

    10 & Under Girls-Team Records in the 200 free and 200 Medley relays

    Pearl Reagler-Team record in the 200 free

    New Tags Times

    • Jodi Wong 400 IM & 200 free
    • Emma Stephenson 100 back & 200 fly
    • Monica Tan 50 back
    • Frankie Pink 50 free & 100 free
    • Amy Evans 200 breast

    New NCSA Junior Times

    • Emma Stephenson 100 fly
    Sophia Cone, Pearl Reagler, Frankie Pink, and Sydney Smith


    11-12 Boys

    • Max Zuanich 16th 50 free

    13-14 Girls

    • Emma Stephenson 1st 100 fly NCSA Junior, 3rd 50 free, 6th 200 fly TAGS, 7th 100 free, 100 back TAGS
    • Jodi Wong 6th 400 IM TAGS, 7th 200 free TAGS, 13th 100 fly,  14th 100 free, 100 back
    • McKenzie Parsons 13th 500 free, 14th 1000 free
    • Clarissa Vincent 6th 100 breast
    • Ellen Pack 13th 100 breast
    • Sydney Buchman 15th 200 breast, 16th 50 free
    • Sophie Newell 13th 50 free
    • Relays
      • 400 Free A 3rd Sophie Newell, Sydney Buchman, Jodi Wong , Emma Stephenson
      • 400 Free B 15th Olivia Cone, Kate Luo, Izzy Evans, Ellen Pack
      • 400 Medley A 3rd Jodi Wong, Clarissa Vincent, Emma Stephenson, Sophie Newell
      • 400 Medley B 14th Kate Luo, Izzy Evans, Ellen Pack, Sydney Buchman

    13-14 Boys

    • Mark Shoemaker 11th 100 breast, 15th 50 free, 200 breast
    • Luke Funderburk 5th 1650 free
    • Jeremy Bates 15th 100 breast
    • Relays
      • 400 Free 11th Jeremy Bates, Nathan O’Neil, Noah Czelusta, Mark Shoemaker
      • 400 Medley 12th Luke Funderburk, Jeremy Bates, Nathan O’Neil, Mark Shoemaker