News‎ > ‎

2013 Awards Banquet

posted May 15, 2013, 7:32 PM by DCST Webmaster   [ updated May 29, 2013, 3:31 AM by Rey Aguilar ]
Our annual awards banquet took place on May 12th at Memorial Drive Presbyterian Church. This was our biggest banquet ever! We are very happy we got to share our swimmers' achievements with so many of you. 

We would like to thank everyone who attended as well as our parent volunteers, coaches and board of directors for working countless hours in order to see us succeed. 

Once again our team had an outstanding year. Here are some of the highlights: 
  • 11 Gulf Ladder of success (top 5)
  • 4 Individual State Champions (2 TAPPS, 1 4A State Record, 1 5A)
  • 33 Tags qualifiers for the year
  • 20 Sectional qualifiers
  • 10 individual NCSA Junior national qualifiers (17 including relays)
  • 6 Summer Speedo Junior National qualifiers (3 individual, 3 relay only)
  • 3 National qualifiers
  • 2 U.S Open qualifiers
  • 51 Team Records (23SC/28LC)  


2012-13 Award winners:

 

NICOLE DREESSEN AWARD – Best Attendance
  • Bronze 1 - Frank Gibbons
  • Bronze 2 - Emily Qin
  • Silver - Kelsie Stephenson
  • Gold - Shannon Peifer
  • Sr. Elite - Alexandra Buscher

 

JOAN SPILLANE AWARD – Best Dad’s Club swim of the year 

  • Michael Miller for his 400 IM SC at NCSA Junior Nationals 3:53.04

 

RENEE MAGEE – Most improved
  • Bronze 1 - Conlee Dull
  • Bronze 2 - Lizzie Markovich 
  • Silver - Kate Luo 
  • Gold - Xavier Ramirez and Lexie Mueller

 

KEENA ROTHHAMMER – Toughest swimmer
  • Silver - Meg Meliet 
  • Gold - Grant Kirchhofer 
  • Sr. Elite - Michael Miller

ALAN RYDEN AWARD – Swimmers on the Sr. Elite group vote this award at the end of the year. The Alan Ryden Award embodies dedication, commitment, leadership and the courage to strive for the best, no matter the obstacles.
  • Michael Miller

  

Level 1

Level 1

Level 2

Level 3

Level 4

Level 5

Level 6

Level 7

TAGS

Gulf Champs top 8

TAGS

Gulf Champs top 8

SECTIONALS

Tags finalist

Ladder of Success

Sectionals finalist

State Select Camp

NCSA JUNIORS

Top 10 in Nation

Southern Select Camp

SPEEDO JUNIORS

National Select Camp

NATIONALS

Speedo finalist

U.S OPEN

Olympic trials

Ethan Jones

Matthew Ballard

Emma Partridge

Jack Calderwood

Jason Bo

Danielle Yoon

Jaimie Miller

Michael Miller

Preston Pham

Nathan Tresch

Andrea Moreno

Ellie McLoed

Cooper Wozencraft

Elizabeth Prasse

 

Alexandra Buscher

Vincent Huang

Austin Allday

Tara Virginillo

Sophie Newell

Briana Burns

Briana Burns

 

 

Kelsey Stephenson

Matthew Pyle

Dawn Virginillo

Audrey Orange

Annie Miller

 

 

 

Christina Moreno

Melissa Brill

Julia O’Loughlin

Sydney Buchman

Clarissa Vincent

 

 

 

Riley Carson

Meghan Parsons

Matt Wey

Syuen See

Erika Stephenson

 

 

 

Grant Kirchhofer

Lexie Mueller

Olivia Cone

 

Caddie Dull

 

 

 

William Gage

Frank Gibbons

Kelsie Stephenson

 

 

 

 

 

Nicolas Roa

Cullen Thomas

Juliette Farmer

 

 

 

 

 

Luca Burns

Topher Miller

Jade Kemp

 

 

 

 

 

Sophia Cone

Emily Qin

Kate Luo

 

 

 

 

 

Victoria Cone

John Gahn

Christina Moreno

 

 

 

 

 

Hannah Kim

Alex Hale

Vincent Huang

 

 

 

 

 

Claire Vasquez

John Strong

John Kim

 

 

 

 

 

Pearl Readgler

Cory Stephenson

Clayton Bobo

 

 

 

 

 

Frankie Pink

Corbin Schwinger

 

 

 

 

 

 

Sloan Margraves

Max Zuanich

 

 

 

 

 

 

Meredith Simpson

Joshua Jones

 

 

 

 

 

 

Romain Joubert

Tre Fischbach

 

 

 

 

 

 

Edward Lo

Ellie Vincent

 

 

 

 

 

 

Zhi’Han See

McKamie Quine

 

 

 

 

 

 

Ryan Presswood

MacKenzie Parsons

 

 

 

 

 

 

Abby partridge

Mallory Minear

 

 

 

 

 

 

Shannon peifer

Meg Meliet

 

 

 

 

 

 

Dylan Presswood

Madeleine Luther

 

 

 

 

 

 

Luke Reed

Fernanda Gamez

 

 

 

 

 

 

Elena Skaribas

Rebecca Eggeling

 

 

 

 

 

 

Thomas Vincent

Conlee Dull

 

 

 

 

 

 

Isabella Hardie

Nick Antake

 

 

 

 

 

 

Tessa Roovers

Philip Antake

 

 

 

 

 

 

Samantha Wotring

Isabelle Hardie

 

 

 

 

 

 

Brigit Wilson

Laura Lei

 

 

 

 

 

 

Marley Orange

Isabella Boone

 

 

 

 

 

 

Grace Markovich

Mark Shoemaker

 

 

 

 

 

 

Lizzie Marknovich

Justin Ryu

 

 

 

 

 

 

Bella Evans

Tyler Presswood

 

 

 

 

 

 

Bridie Hibbler

Samuel Ho

 

 

 

 

 

 

Holly Kurisky

Berkeley Keller

 

 

 

 

 

 

Kathryn Dull

Daniel Ryu

 

 

 

 

 

 

Susanna Flores

Daigo Kobayashi

 

 

 

 

 

 

Daniel Hernandez

Ponce

Brazos Donovan

 

 

 

 

 

 

Kendalyn Firenza

 

 

 

 

 

 

 

Cate Theron

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Team records

8&Under

Girls

Boys

50 Back SC  Sophia Cone 36.93 2012

100 fly LC Luca Burns 1:37.14  2012

100 Back SC Sophia Cone  1:20.40 2012

 

100 free SC relay Simpson, Vasquez, S. Cone and Pink 1:07.32 2012

 

100 medley SC Vasquez, S. Cone, Pink and Simpson 2012

 

 

9-10

50 breast LC Syuen See 40.05 2012

 

100 breast LC Ellie McLoed 1:30.78 2012

 

200 free LC   O. Cone, See, McLeod and Stephenson  2:11.39  2012

 

400 free LC  O. Cone, See, McLeod and Stephenson 4:52.26 2012

 

200 Medley LC   O. Cone, See, McLeod and Stephenson 2:31.90  2012

 

 

 

11-12

Girls

Boys

50 Breast SC Clarissa Vincent 31.59 2013

 

100 Breast SC clarissa Vincent 1:09.49 2013

 

200 Medley SC Newell, Vincent, Buchman and Orange 1:57.04 2013

 

200 free SC Orange, Buchman, See, Newell 1:47.98 2013

 

200 Medley LC Jade Kemp, Alyvia Beaudion, Clarissa Vincent and Juliette Farmer 2:13.62

2012

 

 

 

13-14

Girls

Boys

200 free SC Alexandra Buscher 1:49.23 2012

200 Back SC Cooper Wozencraft 1:52.67 2013

500 free SC Alexandra Buscher 4:53.28 2012

100 Fly SC Cooper Wozencraft 52.35 2013

100 free LC Alexandra Buscher 58.02 2012

200 free SC  relay Wozencraft, Jack Calderwood, John Kim and Clayton Bobo 1:32.56  2013

200 free LC Alexandra Buscher 2:04.07 2012

200 Medley SC Jack Calderwood, Vincent Huang, Cooper Wozencraft and Clayton Bobo  2013

400 free LC Alexandra Buscher  4:22.40  2012

 

100 fly LC Alexandra Buscher 1:03.56  2012

 

200 free LC Jordan Clark, Erika Stephenson, Caddie Dull, Alexandra Buscher  1:53.55

2012

 

400free LC free Jordan Clark, Erika Stephenson, Caddie Dull, Alexandra Buscher 4:03.61

2012

 

800 free LC Caddie Dull, Erika Stephenson, Christina Moreno and Jordan Clark 8:56.71

2012

 

400 Medley LC Jordan Clark, Meghan Parsons, Alexandra Buscher and Erika Stephenson 4:39.20

2012

 

 

15-16

Girls

Boys

100 free SC Alexandra Buscher 51.26  2013

 

200 free SC Alexandra Buscher 1:47.97 2013

 

500 free SC Alexandra Buscher 4:50.55 2013

 

1000 SC Alexandra Buscher 10:03.52  2013

 

100 fly SC Alexandra Buscher 55.98  2013

 

50 free LC Jaimie Miller 27.00 2012

 

100 free LC Jaimie Miller 59.08  2012

 

 

 

17-18

Girls

Boys

50 free SC Jaimie Miller 23.27 2013

200 Breast LC Michael Miller 2:25.46 2012

100 free SC Jaimie Miller 50.94  2013

400 IM LC Michael Miller  4:30.49  2012

 

Open

Girls

Boys

50 free SC Jaimie Miller 23.27  2013

 

100 free SC  Jaimie Miller 50.94 2013

 

200 free SC Alexandra Buscher 1:47.97  2013

 

500 free SC Alexandra Buscher 4:50. 55  2013

 

1000 SC Alexandra Buscher 10:03. 52  2013

 

400 free SC Jaimie Miller, Alexandra Buscher, Elizabeth Prasse, Danielle Yoon  3:26.62

2013

 

800 free SC  Alexandra Buscher, Danielle Yoon, Elizabeth Prasse, Jaimie Miller 7:29.86 

2013

 

50 free LC Jaimie Miller 27.00 2012

 

100 free LC Alexandra Buscher 58.02  2012

 

200 free LC Alexandra Buscher 2:04.07  2012

 

200 Medley Dawn LC Virginillo, Danielle Yoon, Alexandra Buscher and Jaimie Miller 2:06.12  2012

 


Many thanks to Coach Regina for putting so much love into her awesome
video celebrating our 2013 Seniors. It was a treat to watch it during the
2013 Banquet, and now she made it also available via YouTube.


Please checkout the great photo slideshow provided by Flor Munoz. Click on below photo to get it started.